Kürt Sorunu

imagesKürt vatandaşlarımız bakan, milletvekili, general hatta cumhurbaşkanı olmuşlardır. Elbette devletin hataları, olaylar nedeniyle sapla samanın karıştığı, yönetime göre değişen (darbe dönemleri) zamanlar olmuştur. Ancak sistematik bir yok etme veya asimilasyon söz konusu değildir. Kürt olduğu için tutuklanan bir tek vatandaşımız yoktur. Bu ülkede Başbakan Adnan Menderes, Deniz Gezmiş ve arkadaşları  hata edilmiş, idam edilmiştir. Otuz beş bin kişiyi öldüren, ocaklar söndüren, devletin koruması altında halâ örgütünü yöneten Öcalan sağken idam edilenlerin suçu neydi? Devletin bütünlüğüne kasteden her hareket Türk, Kürt kimden gelirse gelsin suçtur. Bundan daha doğal bir şey olamaz. Almanya’da (veya diğer ülkelerde) Türkler’in, “biz belli bir sayıya ulaştık, yönetimi tanımıyor, özerklik istiyoruz” demeleri ne kadar abestir, değil mi?

Türkiye’nin demokrasi ve insan hakları sorunu vardır. Türkiye’de Kürt-Türk, Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu, Laik-Şeriatçi gibi ayrımlar yapaydır. Tahrikler olmadığı sürece akraba, dost, arkadaş, komşu olan bu insanlar arasında kavga olmamıştır.  Kahramanmaraş, Çorum, Sivas, 1 Mayıs benzeri bütün olaylar incelendiğinde sonuç  tek kelime ile PROVAKASYONdur. Çorum olaylarını planlayan CIA Ajanı Alexander Peck’tir. Dünya Bankası yetkilisi Chaney, K. Maraş olayları öngününde, Aralık 1978′de, bugünkü Türk hükümetinin ekonomik sorunları çözecek önlemler alamadığını söylüyor, “Askeri yönetim gelirse bu güçlükler önlenebilir” diyordu.  Kenan Evren’in “Şartların oluşmasını bekledik” sözü çok anlamlı değil midir? Aynı şekilde Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Bahriye Üçok gibi faili meçhuller de toplumda infial uyandırmak için yapılmıştır.

Anadolu’nun geri kalmışlığı vatandaşlarımızın etnik kökeni nedeniyle değildir. Eminim ki Kürt değil Türk vatandaşlarımızın olması sonucu değiştirmeyecekti. Ağır, uzun kış şartları, aşılamayan verimsiz arazi, işsizlik, yokluk… Devlet iyi yönetememiş, bunlar iyi niyetli olmayanların elinde koz olmuştur. Doğu kökenli hangi fabrikatör, sanatçı, zengin memleketine yatırım yapmıştır? Doğuda fabrika ekonomik değildir. Ulaşım ve ağır iklim şartları maliyeti artırmaktadır.  Soğuktan donan süt, un, yem fabrikalarını hatırlayınız. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

PKK ve BDP’nin “Diyarbakır başkent”, “Demokratik Özerklik” gibi söylemleri bir bayrak altında yaşamak gibi bir niyetlerinin olmadığını, çoğunluk Kürt vatandaşlarımızı temsil etmediğini açıkça ortaya koymaktadır. Seçim barajı kaldırılmalıdır. Doğudaki vatandaşlarımız  hem ekonomik hem de can güvenliği açısından devleti yanında hissetmeli, devlete güvenmelidir. Baskı ile, tehditle PKK’ya yardım yapmak, oy vermek zorunda kalmamalıdır.  İnsan, inancını ve siyasi görüşünü seçebilir. Ancak etnik kökenini değiştirme gibi bir şansı yoktur. Irkın, ırka üstünlüğü yoktur. Devlet, vatandaşların hepsine aynı mesafede olmak zorundadır.

Son olarak incelendiğinde görülecektir ki Kürt sorununda yabancı parmağı vardır.  İyi bir istihbarat çalışmasıyla bunun önüne geçilmeye çalışılırken, vatandaşa da anlatılmalı, ajanlar deşifre edilmelidir.

Bu konuda bir çok belge mevcut olup aşağıdaki belge ihanet için para teklif eden İngilizlere rağmen bağlılıklarından vazgeçmeyen Kürtler açısından önemlidir.

Belge: Mustafa Kemal’in, 3. Ordu Müfettişi olarak Amasya’dan, Erzurum’daki Kazım Karabekir Paşa’ya gönderdiği, 24 Haziran 1919 tarihli mesajın ilk maddesi:

“1- Mr.Novil adındaki bir İngiliz Yüzbaşısı, Urfa’dan Siverek yoluyla Viranşehir’e giderek, Milli aşiretlerinin ileri gelenleriyle görüşmüş ve Urfa’ya dönmüş. Osmanlı hükümeti için çok kötü propagandalar yapmış. Ancak aşiret reislerinden aldığı kesin cevaplara sevinmemiştir. Kürtler, Türk kardeşlerinden kesinlikle ayrılmayacaklarını, bu uğurda son kişilerine varıncaya kadar ölüme hazır olduklarını söylemişler. Ayrıca İngilizler’in kendilerine vermek istediği önemli miktardaki parayı almayarak namus ve yurtseverliklerini göstermişlerdir…”

(Atatürk’ün Tamim Telgraf ve Beyannameleri, Nimet Arsan, Sayfa: 43)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s