KIYAMET NE ZAMAN KOPACAK?

08 Temmuz 2011

Mustafa Kabcı

KIYAMET NE ZAMAN KOPACAK?

Son zamanlarda özellikle Hıristiyan din adamları Papazlar, ülkemizde de bazı cahil sorumsuz kişiler kıyametin yakında kopacağını tarih belirterek iddia etmektedirler. Bildirilen vakit gelip geçtiği halde kıyamet kopmamaktadır. Allah-u Tealâ Hazretleri âlemi insanlar istediği için yaratmadığı gibi; insanlar istedi diye de kıyameti koparmaz.

Kâinatı yoktan var eden Yüce Mevlâ, tayin ettiği vakit gelince yine yok edecektir. Kur’an-ı  Kerim’de kıyametten değişik isimlerle 72 defa bahsedilmiştir. Cenab-ı Hak kıyametin mutlaka kopacağını, bütün insanlara duyurarak şöyle buyurmuştur.

“Kıyamet vakti de gelecektir; bunda şüphe yoktur. Ve Allah kabirlerdeki kimseleri diriltip kaldıracaktır.”

(Hac Suresi, Ayet: 7)

Kıyametin kopacağına yani dünyanın içindeki canlılarla yok olacağına inanmayanlar ülkemizde 1999’da Marmara’da ve Ocak 2010 yılında Haiti’de 7 şiddetinde meydana gelen ve yüz binlerce insanın ölümüne sebep olan depremleri düşünsünler ve ibret alsınlar.

Bu iddialara taşeron yeni Mesih (Katoliklerin kutsal sembolü, mavi renkli elbisesiyle boy gösteren) M.A. AĞCA da katılmıştır. Ağca, “Ben Tanrı değilim, tanrının oğlu da değilim. Hıristiyanlık dejenere edilmiştir. Yeni Mesih olarak ben ilân ediyorum; bu yüzyılın sonuna kadar kıyamet kopacak ve her şey yok olacaktır” demiştir.

Kıyamet konusunda yanlış düşünenler, iddialarında ileri giderek “2012 kıyamet senaryosu”  isimli film bile çekmişlerdir.

Bir takım insanların kıyametin kopacağını sık sık gündeme getirmesi bir aldatmaca, hedef saptırma ve özellikle Müslümanları uyutmak, avutmak ve pasifize etmekten başka bir şey değildir. Kıyamet mutlaka kopacak ama ne zaman?

KIYAMET SAATİNİ ANCAK ALLAH BİLİR

Kıyametin ne zaman kopacağını  ancak Allah-u Teâla Hazretleri bilir. Ahir zaman nebisi rahmet Peygamberi Hz. Muhammet (SAV) bile kıyametin ne zaman kopacağını haber vermemiş ancak kıyametin cuma günü kopacağını bildirmiştir.

Kıyamet konusu Hz. Adem’den beri insanları meşgul etmiş, bazıları inanmış, bazıları  da inanmamıştır. Hz. Peygambere (SAV)’de Müslüman olan ve olmayanlar tarafından kıyametin ne zaman vuku bulacağı sık sık sorulmuştur. Bu sorulara Cenab-ı Hak şöyle cevap vermiştir:

“Sana kıyameti sorarlar: Gelip çatması ne zamandır? (derler.) Sen onu nereden bilip bildireceksin! Onun nihai ilmi yalnız Rabbine aittir, sen ancak ondan korkanları (ona inananları) uyarırsın. Kıyamet gününü gördüklerinde (dünyada) sadece bir akşam vakti ya da kuşluk zamanı kadar kaldıklarını sanırlar.”

(Naziat Süresi, Ayet: 42-46)

Kıyametin ne zaman kopacağı, İslâm’da muğayyabat-ı hamse (bilgisi sadece Allah’a ait olan beş bilinmeyen)’dendir.

Kıyamet hakkında hiçbir bilgileri olmadığı halde sık sık bu konuyu gündeme getirenlerin kıyamete de inanmayan kâfirler olduğunu Kur’an-ı Kerim haber vermektedir:

Kitabı ve mizanı Hak olarak indiren Allah’tır. Ne biliyorsun, belki de kıyamet vakti yakındır! Ona inanmayanlar, onun çabuk kopmasını isterler. Müminler ise ondan korkarlar ve onun gerçek olduğunu bilirler. İyi bilin ki, kıyamet günü hakkında tartışanlar derin bir sapıklık içindedirler.”

(Şura Suresi, Ayet: 17-18) 

KIYAMETİN KOPMASI NE DEMEK VE KIYAMET NE ZAMAN KOPACAKTIR?

KIYAMETİN KOPMASI DEMEK

Allah’ın ezelde bütün varlıklar için taktir ettiği vakit gelince, İsrafil(AS)’in sura üflemesiyle dünya ve dünyadaki bütün canlıların yok olmasıdır. (Kasas Suresi, Ayet: 88)

Bazı müfessirlerin İbrahim suresine dayanarak yaptığı yorum ise şöyledir:

“Dünya yok olmayacak, âlemdeki düzen, denge bozulacak, dünya başka bir dünya, arz (yeryüzü) da başka bir arz haline gelecektir.”

(İbrahim Suresi, Ayet: 48)

KIYAMET KOPTUĞUNDA HERKES KENDİ DERDİNE DÜŞECEKTİR

“Kulakları sağır eden o ses geldiğinde işte o gün kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar. O gün her kişinin işi başından aşkındır.”

(Abese Suresi, Ayet: 33-37)

“Cehennemlikler birbirlerine gösterilirler. Günahkâr kimse ister ki, o gün azabından kurtulmak için oğullarını, karısını, kardeşini, (dünyada) kendisini koruyup barındıran tüm ailesini ve yeryüzünde bulunanların hepsini fidye olarak versin de, kendisini kurtarsın. Hayır ne mümkün! Şüphesiz, cehennem derileri kavurup çıkaran alevli ateştir.”

(Me’ariç  Suresi, Ayet: 11-16) 

KIYAMET İÇİN HAZIRLIK YAPMAK

Kıyametin kopacağına inanmak bir iman meselesidir. Bizim için asıl önemli olan kendi kıyametimizdir. Öldüğümüzde bizim için kıyamet kopmuş demektir. Enes ibn-i Malik Hazretlerinin anlattığına göre “Bir kimse Rasulullah (sav)’e:

– Ya Rasula’llah! Kıyamet ne zaman kopacak? dedi. Rasulullah ona (hakimâne bir ifade ile onun işine yarayacak şekilde):

– Kıyamet için ne hazırladın? diye sordu. Soran kimse:

– Hiçbir şey hazırlamadım. Yalnız ben, Allah’ı ve Rasulü (sav) seven (bir adam)’ım dedi. Rasulullah da:

– Öyle ise sen sevdiklerinle beraber (bulunacak)’sın! diye müjdeledi…” (Sahih-i Buhari, Tecrid-i Sarih, Cilt:9, Sayfa: 348, Hadis No:1495)

DÜNYADAKİ  BÜTÜN İNSANLAR MÜSLÜMAN OLMADAN KIYAMET KOPMAYACAK

Cenab-ı Hak, Hz. Adem ile başlayan bütün dinlerin nihai bir özeti ve özü olan İslâm Dini’ni bütün insanlar için göndermiştir. Bu dinin yaşaması, korunması ve yayılmasının da kendisine ait olduğunu bize şöyle haber vermektedir:

“Allah’ın nurunu ağızlarıyla (üfleyip) söndürmek istiyorlar. Hâlbuki kâfirler hoşlanmasalar da Allah nurunu (Kur’an-ı Kerim’i ve İslâm Dini’ni) tamamlamaktan asla vazgeçmez. O (Allah), müşrikler hoşlanmasalar da(kendi) dinini bütün dinlere üstün kılmak için Rasülünü hidayet ve Hak din ile gönderendir.”

(Tevbe Suresi, Ayet: 32-33)

Hz. Peygamber (sav) de kıyamet kopmadan önce İslâm Dini’nin bütün dünyaya yayılacağını şöyle müjdelemiştir.

“Bu din gecenin ve gündüzün ulaştığı her yere girecektir. Allah-u Tealâ Hazretleri İslâm’ın girmediği hiçbir yer bırakmayacaktır. Öyle ki, bu dinin girmeyeceği hiçbir oba ve hiçbir göçebe çadırı dahi bırakmadan her yere ulaştırılacaktır. Allah (CC) bu dine inananı aziz, inanmayanı zelil yapar. Aziz kıldığı kimseleri bu dinin mensubu kılar.” (Tefsir İbn-i Kesir, Cilt: 2, Sayfa: 349)

Hz. Peygamber (sav) bir başka hadisi şeriflerinde de kıyametin ne zaman kopacağını şöyle açıklamaktadır:

“Yeryüzünde Allah Allah denildiği müddetçe kıyamet kopmayacaktır. Bir başka hadisi şeriflerinde de Allah Allah diyen bir kimse bulunduğu sürece yine kıyamet kopmayacaktır.

(Et-taç, Cilt: 5, Sayfa: 337, Sahih-i Buhari ve Sahih-i Müslim’den naklen) Kıyamet, Allah (cc)’ın dilediği zamanda kopacaktır. Gerçek mü’minlere düşen görev ise İslâm’ın zaferi için Allah’ın vaat ettiği ve Hz. Peygamberin de müjdelediği hedefi gerçekleştirmeye çalışmaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s