Alo Türkçe Neredesin?

Türkiye’de özellikle son beş altı yıldır, günlük konuşmalar­ da, televizyon, radyo, gazete ve dergilerde, işyeri ve alışve­riş merkezi isimlerinde kullanılan dili gördüğümde çoğun­lukla şu cümleler çıkıyor ağzımdan: “Allah Allah, neler olu­yor bu ülkede?” “Bu da nereden çıktı şimdi?” “Neresi bura­sı?!” Aşağıdaki sözleri duyunca nasıl çıkmasın ki? “Link’i tıkla, download yap bana mail at!” “Tamam, ben hemen o e-maili reply ederim” “Benim için bir favor yapar mısın?” “Ups, düştü!” “Süper lig, bugün yapılacak maçla start alacak.” “Wow, çok fit görünüyorsun!” “Off the record konuşuyorum, söylediklerimiz aramızda kalacak,…”
“Şu enerji drinklerden varsa alalım bir tane, yoksa ice tea de olur.” “Alternatif olarak fazla bir alternatifimiz de yok zaten” Hangi dili konuşuyoruz biz? Türkçe mi, Türkilizce ya da
Turkche diye ucube bir dil mi? Hani bazı filmlerde dünyayı uzaylılar istila eder, dünya­lılar da kurtuluş mücadelesi verirler ya; işte bizim ülkemizi de uzaylı yabancılar değil ‘dünyalı yabancı diller’ istila et­miş, üstelik istilacıları biz kendimiz buyur etmişiz, kurtul­mayı falan da istediğimiz yok! İşin acı yanı da şu ki; bu bir fantezi değil, sonunda ne olacağını bilemediğimiz üzücü bir durum! Dilimizdeki yabancı sözcükler ve bu sözcükleri kullanan­lar hızla yaygınlaşıyor. Günlük konuşmalarda, “kosting, ofdı ricord, opsiyon” gibi sözcükleri duymak da bana artık da­yanılmaz bir sıkıntı veriyor. Ayrıca yabancı dillerin bire bir çevirisiyle, birçok tuhaf konuşma tarzı doluyor Türkçeye!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s