Amerikan Müdahaleciliği

Amerikan Müdahaleciliği

Türkiye’deki Kürt sorununa değinirken Chomsky’nin bu konu üze­rinde daha fazla yoğunlaşması ve daha ayrıntılı çözümlemeler yapma­sı bir talep olarak ister istemez gündeme gelebilir. Ortadoğu söz ko­nusu olduğunda, örneğin Filistin sorunu üzerine anıtsal denilebilecek bir eserler toplamı ortaya koyduğu biliniyor. Buna karşılık, önemli öl­çüde ABD’nin silah yardımı ve diplomatik desteği ile sahnelenen kir­li savaşın büyük toplumsal ve ekonomik bedeller ödenerek hızını yi­tirmesinden sonra, Kürt özgürlük hareketinin içine girdiği evreyi na­sıl değerlendirdiği veya bu alanda yaşanan gelişmeleri izlemek için ne kadar zaman ayırdığı şimdilik belirsiz görünüyor. Chomsky’nin dünyanın değişik bölgelerinde uygulanan ABD destekli’ terörün sonuçlan hakkında genelde pesimist olduğunu belirtmek ge­rekiyor. Kürt direnişinin, Filistin direnişinin, Kolombiya’daki gerilla direnişinin, vs. tek başına sonuç alıcı olmasının kolay olmadığını, ABD’nin halklar üzerinde estirilen teröre desteğinin durdurulması için güçlü bir Amerikan yerli muhalefetinin örgütlenmesi gerektiğini
düşünüyor. Çünkü, Endonezya örneğinde görüldüğü gibi, ABD “dur” ya da “seni daha fazla desteklemem mümkün değil” dediğinde maz­lum halklar üzerinde acımasızca terör uygulayan devletlerin süngüsü anında düşüyor.
Chomsky’nin çözümlemelerinden yola çıkarak, Türkiye’nin birçok bakımdan Endonezya ile benzeşen bir durumu yaşadığı söylenebilir:

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s