Sınırlar Arasında

Sınırlar Arasında

Koskoca Osmanlı coğrafyası parçalanıp bölündüğünde, milyonlarca insan sınırlar arasında kalmıştı. Balkanlar’dan Ortadoğu’ya ve Kafkaslar’a kadar aynı dili konuşan, benzer davranışlara, benzer hislere sahip, aynı tehditlere maruz milyonlarca insan. Onlaryüzyıl­
dır, hangi ülkesınırları içinde yaşarlarsa yaşasınlar, hep “sınırların arasında” kaldılar… Onlar Bulgaristan’ın Kırcaalisi’nde, Yunanistan’ın Gümülcinesi’nde, Makedonya’nın Kocaalisi ya da Suriye’nin sınır köylerinde yaşarlar. Batum’da, Kırım’da, Kerkük’te, İran’da onlara rastlarsınız.
Uzaklarda bizi anarlar biz hep uzaklara bakarız. Her ailenin ku­şaktan kuşağa aktarılan anıları vardır. Bende sık sık uzakları hüzünle anan bir ailede büyüdüm. Bel­ki bu yüzdendir “sınırlar arasında” olan bitenlere merakım, bizden olanlara dokunma tutkum. Anneannem Balkan Harbinin dehşet dolu göç dalgalarında Se­lanik ile İstanbul arasında bir yerde doğmuş. Dedem bir Manastır göçmeni. Babamın babası Bahattin Bey Dağıstan doğumlu. Küçük bir ço­cukken İstanbul’a getirilmiş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s