CIA’NIN MUTEBER ADAMI

CIA'NIN MUTEBER ADAMI

Gazeteci Yılmaz Polat 26 yıldır Washington’da, Türkiye’den Amerika’ya gidenlerin yapıp ettiklerini, olayların perde arkasını yazıyor. Washington’da Akrobasi (UDY Yayını-2006) kitabının devamındaki ayrıntılar, Türkiye’deki siyasetin tasarım merkezi Amerika’daki gerçek oyunu sergiliyor.
CIA’nın Türkiye’deki muteber adamları oyunun başaktörüdür ve Türkiye operasyonlarını, CIA’nın eski ustaları tasarlar. O ustalardan biri olan kısa boylu, kır sakallı CIA ajanı, merkezin ‘Ilımlı İslam’ laboratuarında duvarda asılı ‘Bağımsız Kürdistan’ haritasına bakarak operasyonun amacını yazmaya başlar: ‘Türkiye deneyi başarıya ulaşır ve İslamcılar siyasi iktidara kuvvet kullanmadan gelerek demokratik yönetimin bir parçası olabilirlerse, İran rejimine karşı yeni bir seçenek model oluşur.’

Yan aktörler de çalışmaktadır: Virginia’da eski HAMAS’çı Ahmed Yusuf, karşısında oturanlara ‘Şeriat öyle bir gecede gelmez. Belki 10 yıl alır. Sabırlı olmalısınız’ diyerek yol yordam gösterdi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell projeyi kavramıştı; kararını verdi: ‘Irak’ta da, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, demokratik bir İslam devleti kurulabilir!’

CIA ajanı, Amerika’da ‘Asrın Mevlanası’ olarak tanıtılan Fethullah Gülen’le sık sık konuştu. O sıralarda Diyanet İşleri Başkanı Washington’a geldi ve ‘Amerikalılar Ilımlı İslam Projesi için yardım istedi’ diyerek operasyonu açıkladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s