CIA’nın Muteber Adamı Yılmaz Polat

CIA'nın Muteber Adamı Yılmaz Polat

Gazeteci Yılmaz Polat 26 yıldır Washington’da, Türkiye’den Amerika’ya gidenlerin yapıp ettiklerini, olayların perde arkasını yazıyor. Washington’da Akrobasi (UDY Yayını-2006) kitabının devamındaki ayrıntılar, Türkiye’deki siyasetin tasarım merkezi Amerika’daki gerçek oyunu sergiliyor.
CIA’nın Türkiye’deki muteber adamları oyunun başaktörüdür ve Türkiye operasyonlarını, CIA’nın eski ustaları tasarlar. O ustalardan biri olan kısa boylu, kır sakallı CIA ajanı, merkezin ‘Ilımlı İslam’ laboratuarında duvarda asılı ‘Bağımsız Kürdistan’ haritasına bakarak operasyonun amacını yazmaya başlar: ‘Türkiye deneyi başarıya ulaşır ve İslamcılar siyasi iktidara kuvvet kullanmadan gelerek demokratik yönetimin bir parçası olabilirlerse, İran rejimine karşı yeni bir seçenek model oluşur.’

Yan aktörler de çalışmaktadır: Virginia’da eski HAMAS’çı Ahmed Yusuf, karşısında oturanlara ‘Şeriat öyle bir gecede gelmez. Belki 10 yıl alır. Sabırlı olmalısınız’ diyerek yol yordam gösterdi.

Dışişleri Bakanı Colin Powell projeyi kavramıştı; kararını verdi: ‘Irak’ta da, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi, demokratik bir İslam devleti kurulabilir!’

CIA ajanı, Amerika’da ‘Asrın Mevlanası’ olarak tanıtılan Fethullah Gülen’le sık sık konuştu. O sıralarda Diyanet İşleri Başkanı Washington’a geldi ve ‘Amerikalılar Ilımlı İslam Projesi için yardım istedi’ diyerek operasyonu açıkladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s